Sajhedari Daily
Latest News from Nepal

ज्योतिषीहरुको भेलाले दिपावली(तिहार) तथा छठ पर्वको साईत सार्वजनिक

बाराको कलैयामा सम्पन्न जिल्लाका विभिन्न ज्योतिषीहरुको भेलाले दिपावली(तिहार) तथा छठ पर्वको तिथिमिति तथा साईत सार्वजनिक गरेका छन ।

यसवर्षको भाईटिका २०७७ मंसीर १ गते सोमवार विहान ९ बजे उत्तम साई रहेको ज्योतिषीहरुले जनाएका छन ।
वैदिक सनातन धर्मावलम्बीहरुले वडा दशै लगतै मनाउन अर्को ठुलो चार्ड शुभदिपवाली(तिहार) को पहिलो दिन कार्तिक २८ गते शुक्रवार धनत्रोदसी धनवन्तरी अर्थात धनतेरस रहेको छ यसैदिन यमपञ्चक(कागतिहार) पनि रहेको छ। यसैगरी कार्तिक २९ गते शनिवार कृष्ण चतुर्दशी कागतिहार र लक्ष्मिपुजा रहेको छ । यो दिन राति अबेरसम्म धनधान्यकी देवी लक्ष्मि भगवानको पुजा आरधना गरिन्छ ।यस दिन घरमा भएका द्रब्य, गरगहना, श्रीसम्पतीलाई लक्ष्मि, गणेश र सरस्वतीको स्थापना गरेर पुजा गरिन्छ ।

अर्को दिन कार्तिक ३० गते आईतवार कृष्ण औसी गाई गोरु पुजा(गोर्बधन पुजा) गरिन्छ । यस्तै तिहारको अन्तिम दिन मंसीर १ गते सोमवार भाईटिका विहान ९ बजे उत्तम साईत रहेको भेलाले निणर्य गरेको छ ।

ज्योतिषीहरुको भेलाले छठपर्वको समेत साईतहरु सार्वजनिक गरेको हो । मंसीर ३ गते बुधवार सुर्य चतुर्थी छठपर्वको ब्रतआरम्भ, मंसीर ४ गते विहिवार सुर्यपञ्चि खर्ना ब्रत र मंसीर ५ गते शुक्रवार सुर्य पष्ठि प्रथम अर्घ र मंसीर ६ गते शनिवार सुर्य सप्तमी छठब्रत समाप्त हुने जनाईएको छ ।

भेलामा पंडित रामायण तिवारी ईनर्वा बारा, सन्तोष द्धिवेदी पर्सा, ज्ञानेश्वार तिवारी, नरेन्द्र मिश्रा, हरेकृष्ण तिवारी, सुरेश पण्डेय, पंडित आचार्य छविरमण सुवोदी,जटाशंकर मिश्र लगायतको पंडितहरुको सहभागिता रहेको थियो ।