वेबसाईट बनाउँन सोच्दै हुनुहुन्छ ? कल गर्नुहोस : +977-9861436955

रौतहटमा एक कठामा ६० क्वीनटलसम्म उखु उत्पादन हुने नयाँ प्रजातिको उखु खेती शुरु

रौशन चौधरी/
रौतहटमा यसवर्ष दोब्बर उत्पादन हुने नयाँ प्रजातिका उखु खेती शुरु गरिएको छ । कटहरीया नगरपालिका वडा नम्बर ९ स्थित रहेको बाबा बैजुनाथ सुगर एण्ड केमिकल ईन्डस्ट्रिज प्रालिले पहिलो पटक यसवर्षदेखी अन्य उखुभन्दा दोब्बरसम्म उत्पादन हुने कोजा ८५, सीओजिरो २३८ र २३९ जातका उखु खेती गर्न किसानहरुलाई उखुको बीउ उपलब्ध गाएकोछ ।

जिल्लाका पश्चिमी भेग स्थित कटहरिया फतुवा विजयपुर र गुजरा नगरपालिकाका किसानहरुले आफना खेतमा यसपाली नयाँ प्रजातिका उखु खेती गरेका छन । थोरै मिहनेतमा कम लगानी खर्चबाट बढी उत्पादन हुने भएपछि भारतको पञ्जावबाट कोजा ८५ जातका उखुको बिउ ल्याएर यहाँका किसानहरुले आफना खेतमा लगाएका छन । अन्य जातका उखुभन्दा कोजा ८५ जातका उखुको उत्पादन दोब्बर हुने भएपछि यहाँका किसानहरु कोजा ८५ जातका उखु खेती गर्नेतर्फ आकर्षित भएका छन ।

जिल्लामा यो भन्दा अघिदेखी ५१, ५२, १७८५ लगाएत जातका उखुखेती हुँदै आएको छ । यी जातहरुका उखुको उत्पादन एक कठामा २० देखी ३० क्वीन्टलसम्म मात्र हुने गरेको छ । तर किसानहरुले यसवर्ष लगाएका कोजा ८५ जातका उखु एक कठामा ५० देखी ६० क्वीन्टलसम्म उत्पादन हुने गर्दछ । अन्य उखु एक कठामा ३० क्वीन्टलसम्म मात्रै उत्पादन हुनेगरेको र कोजा ८५ जातका उखु एक कठामै ६० क्वीन्टलसम्म उत्पादन हुने भएपछि यहाँका किसानहरु कोजा ८५ जातका उखु खेती गर्नेतर्फ नै लागेका छन ।

त्यस्तै भारतबाट नै ल्याइएको सीओजिरो २३८ र २३९ जातका उखु खेती पनि जिल्लामा पहिलो पटक गरिएको छ । सीओजिरो २३८ र २३९ जातका उखु पनि एक कठामा ५० देखी ६० कवीन्टलसम्म उत्पादन हुनेभएपछि यहाँका केहि किसानहरुले सीओजिरो २३८ र २३९ जातका पनि उखु खेती गरेका छन ।

एक कठामा ५० देखी ६० क्वीन्टलसम्म उत्पादन हुने भनिएको कोजा ८५,सीओजिरो २३८ र २३९ उखु एक कठामा ५० देखी ६० क्वीन्टलसम्म उत्पादन भए आउँदो सिजनदेखी यही जातका नै उखु खेती गर्ने किसानहरुको योजना छ ।

रौतहटमा यसवर्ष शुरुमा कोजा ८५ जातका उखुको खेती करिव २५ विघा क्षेत्रफल र सीओजिरो २३८ तथा २३९ जातका उखु ४ विघा क्षेत्रफलमा मात्रै लगाएइको बाबा बैजुनाथ सुगर एण्ड केमिकल इण्डस्ट्रिज डुमरीयाका उद्योगपति बैजु बाबराले बताएका छन । एक कठा क्षेत्रफलमा कोजा ८५,सीओजिरो २३८ र २३९ जातका उखुको उत्पादन ५० देखी ६० क्वीन्टलसम्म हुने उद्योगपति बाबराले बताए ।

यी जातहरुका उखु उत्पादन गर्न किसानहरुलाई अन्य उखुजस्तै बढी खर्च पनि लाग्दैन उद्योगपति बाबराले भन्नुभयो एक विघा क्षेत्रफलमा यी जातका उखु उत्पादन गर्न एक लाखसम्म रुपैया मात्रै खर्च लाग्ने छ र एक विघामा ७ लाखको १२ हजार क्वीन्टलसम्म उखु उत्पादन हुने उनले जनाए ।

शुरु शुरुमा थोरै क्षेत्रफलमा कोजा ८५ जातका उखु खेती गरिएपनि आउँदो सिजनदेखी यस प्रजातिका उखु खेतीलाई विस्तार गरिने उद्योगपति बाबराको भनाई छ । कोजा ८५, सीओजिरो २३८ र २३९ जातका उखु अग्लो जमिनमा मात्रै हुने गर्दछ भने उखुको एउटा बोट कम्तिमा तिनदेखी चार फिटसम्मको दुरीमा लगाउनुपर्ने हुन्छ ।

यसवर्ष जिल्लामा ५१, ५२, १७८५, कोजा ८५, सीओजिरो २३८, २३९ लगाएत जातका गरी १२ देखी १५ लाख क्वीन्टलसम्म उखु उत्पादन हुने उखु उत्पादक संघ रौतहटका अध्यक्ष अशोक यादवले बताए ।

भारतबाट यसवर्ष भित्रिएको कोजा ८५, सीओजिरो २३८, २३९ उखु खेतीको विस्तार भए जिल्लामा उखु खेती फस्टाउँदै जाने संघका अध्यक्ष यादवले विश्वास छ । जिल्लामा दुई चिनी उद्योग रहेकोमा श्रीराम सुगर मिल्स गरुडा बन्द अवस्थामा रहेको छ भने बाबा बैजुनाथ सुगर एण्ड केमिकल इण्डस्ट्रिज सञ्चालन रहेको छ ।

यस्तै पछिलो समय श्रीराम सुगर मिल्स बन्द भएका कारण यहाँका अधिकांश किसानहरु निराश हुँदै उखु गर्नै छाडेका छन । भुक्तानी नदिदै श्रीराम सुगर मिल बन्द हुनु र यसअघिदेखी लगाउदै आएको उखुबालीको राम्रो उत्पादकत्व नहुनु जस्ता कारणले किसानहरु निराश भएका छन ।

उखुको उत्पादकत्व वृद्धि नहुनुको पछाडि धेरै कारणहरु भए पनि उन्नत उखु खेती र प्रविधिमा कृषकले ध्यान नदिनु एक महत्वपूर्ण कारण देखिएको छ । त्यस्तै वैज्ञानिक र प्राविधिक ज्ञानको अभाव पनि छ । कृषकहरुमा कम लागतमा धेरै उत्पादन लिने विभिन्न प्रविधिहरुको बारे जानकारी नहुँदा उनीहरूले राम्रो उत्पादन र मुनाफा गर्न सकिरहेका छैनन् ।

उखुको उत्पादकत्व वृद्धि नहुँदा राम्रो आम्दानी गर्न नसकेको किसानले गुनासो गरिरहदा यहाँको उखुको भन्दा दोब्बर उत्पादन हुने कोजा ८५, सीओजिरो २३८ र २३९ उन्नत जातको उखुको खेती गर्न शुरु गरिएकोले रौतहटमा अब फेरी पहिलाजस्तै उखु खेती विस्तार हुने बाबा बैजुनाथ केमिकल एण्ड सुगर मिल्सका प्रवन्धक के.डी.प्रसादले जानकारी दिएकाछन।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया
error: Content is protected !!